OD CZASU DO CZASU POJAWIA SIĘ W NASZYM ŻYCIU RZECZYWISTA POTRZEBA,
A WRĘCZ KONIECZNOŚĆ SKORZYSTANIA Z PROFESJONALNEJ POMOCY.
KRYZYS JEST WŁAŚNIE TAKĄ SYTUACJĄ.
Co to jest kryzys?
Kryzys jest czymś co po prostu się zdarza, gdy znajdziemy się w takich okolicznościach życia, które subiektywnie odbieramy jako takie, którym bardzo trudno nam sprostać. Kryzys jest normalną reakcją zdrowego i dobrze funkcjonującego człowieka na sytuację, która jest w jego poczuciu trudna, bardzo wymagająca i obciążająca. Kryzys może się zdarzyć każdemu, bez względu na wiek, płeć, wszelkie zasoby: osiągnięcia, doświadczenia, status ekonomiczny czy społeczny. To nasza naturalna reakcja na coś, co wydarza się w momencie, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy np. gdy nagle tracimy kogoś bliskiego, zdrowie, pracę, ale również wtedy, gdy od jakiegoś czasu odczuwamy silny stres, z którym próbujemy się mierzyć o własnych siłach do czasu, kiedy zdarza się coś jeszcze, coś, co w naszym poczuciu, już przekracza nasze zdolności uniesienia danej sytuacji.
Po czym mogę poznać, że jestem w kryzysie?
Każdy człowiek potrzebuje czuć się bezpiecznie. To nasza wspólna, ludzka i bardzo głęboka potrzeba. Od czasu do czasu, bez względu na zasoby jakie posiadamy, w naszym życiu dochodzi do sytuacji, w której tracimy to ważne poczucie. Chcielibyśmy ufać, że wszystko będzie dobrze, ale zdarzenia, różne okoliczności, nasze myśli i emocje, które się wtedy pojawiają powodują poczucie utknięcia – bycia w pułapce, zagubienia, chaosu… Kryzys emocjonalny to stan, w którym mamy poczucie, że coś co nas spotyka jest czymś większym niż nasze zdolności poradzenia sobie z tym, że w jakiś sposób przekaracza to nasze zasoby, że nasze dotychczasowe strategie radzenia sobie nie przynoszą skutku jakiego oczekujemy. Pojawia się wtedy przykre odczucie przytłaczajacej bezradności i chaosu psychicznego, a także męczące napięcie, silne i różnorakie emocje. Ciężko wtedy nam się skupić i w zwykły sposób zająć się naszą codziennością. Być może, wtedy, mamy poczucie, że ani umysł, ani ciało z nami nie współpracuje, a sprawy „przeciakają” przez palce. Pojawiają się różne, trudne emocje, które wpływają na nasze zachowania nie w taki sposób jaki byśmy sobie tego życzyli. Tracimy poczucie sprawstwa i pokoju wewnętrznego. Czasem jest to przyczyną utraty nadziei, poczucia bezsilności, a jeśli trwa to zbyt długo różnych zaburzeń, z którymi i tak trzeba się zmierzyć.
W jaki sposób „konsultacja w kryzysie” może być pomocna w kryzysie?
Rolą konsultanta kryzysowego jest szybka, doraźna pomoc i skierowanie do specjalisty, który mógłby być wsparciem w dalszej drodze dla osoby, która chwilowo jest w kryzysie. Zwykle są to trzy sesje, w wyjątkowych sytuacjach cztery, po czym osoba w kryzysie kierowana jest do Interwenta Kryzysowego, Psychoterapeuty, Coacha, Mentora Kryzysowego czy innego specjalisty, który byłby najbardziej odpowiedni w danej sytuacji i wg istniejącej potrzeby osoby.
W ciągu trzech spotkań możesz otrzymać to, co w trudnej chwili jest kluczowe: życzliwe przyjęcie, wysłuchanie, zrozumienie i wsparcie emocjonalne, a także konkretne wskazówki odnośnie tego, co możesz zrobić, aby ruszyć do przodu z tego miejsca, gdzie jesteś teraz, w kierunku, który byłby dla Ciebie czymś bliższym co Ty sam nazwałbyś swoją normą, a może nawet czymś lepszym od tego do czego przywykłeś.
To co jest kluczowe to zrozumieć, że zawsze masz wybór!
W momencie kryzysu ważne jest to, aby komuś zaufać – pozwolić sobie pomóc. To co się aktualnie dzieje w Twoim życiu, co jest tak trudne i obezwładniające, nie musi trwać – masz wybór i możesz zareagować. Możesz przyjść na konsultację i sprawdzić w jaki sposób ta forma wsparcia wpłynie na Twoją sytuację, na Twoje myślenie, samopoczucie oraz działanie. Bardzo Cię do tego zachęcam, abyś dał sobie taką szansę!
Zapraszam!